TOBB Başkanı Rifat Hisarciklioğlu: Bugün Türkiye mobilya ihracatında dünyada 11’inci sıraya geldi

İTSO tarafından bir restoranda düzenlenen ödül töreninde, İnegöl’de ihracat yapan firmalardan mobilya, otomotiv yan sanayi, tekstil, makine ve metal, orman ürünleri ve gıda ile kimya sektörlerinde ilk 3’e girenlere ödülleri verildi.

“İNEGÖL MOBİLYADA DÜNYADA BİR NUMARA OLDU”

Hisarcıklıoğlu, törende, İnegöl’ün mobilyada dünyada bir marka haline geldiğini söyledi.

İnegöl’ün dünyada tanınmasından gurur duyduklarını belirten Hisarcıklıoğlu, “Yine tekstil alanında da İnegöl’ümüz hızla gelişiyor. Ayrıca pek çok kaliteli tarımsal üretim de var burada bizim İnegöl’ümüzde. Adeta ekmeğini taştan çıkartan, dünyaya ismini duyuran İnegöl’ün girişim gücüyle yani sizlerle iftihar ediyorum.” diye konuştu.

“İHRACATTA ÇOK ÖNEMLİ BİR YERİ VAR”

İnegöl’ün ihracat konusunda da çok önemli bir değer olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:

“Özellikle İnegöl ihracatta çok önemli ve değerli ülke için. Aynı zamanda sizlerin yaptığı bu katkı da İnegöl’ümüzü zenginleştiriyor. 1,5 milyar dolara ulaşan ihracatıyla İnegöl sadece yurt içinde değil, yurt dışında da marka haline gelmiş durumda. Türkiye’nin en çok ihracat yapanlar listesinde beş İnegöllü firmamız yer almaktadır. Şimdi İnegöl Ticaret Sanayi Odamız bugün güzel bir işe daha imza atıyor. İnegöl markasını tüm dünyaya duyuran İnegöl’ün yıldızlarını yani ihracatçılarımızı ödüllendiriyor. Zaten kültürümüz ne diyor, marifet iltifata tabiidir. İnegöl ekonomisine sağladıkları katkıdan dolayı fazlasıyla hak ettikleri ödüllerini alacak tüm girişimci kardeşlerimin yürekten kutluyorum.”

“TÜRKİYE BUGÜN MOBİLYADA 11. SIRADA”

Hisarcıklıoğlu, 20 yıl önce dünyada mobilya ihracatında Türkiye’nin adının geçmediğini aktararak, “Ama bugün Allah’a çok şükür Türkiye mobilya ihracatında dünyada 11’inci sıraya geldi. Mobilya da dış ticarette fazla vererek ülkemize net döviz kazandırmaktadır. Kilogram başına ihracat değeri de genel ortalamanın tam iki katı üstünde yer almaktadır. Başarının mimarı olan siz değerli girişimci iş insanlarımızı firmalarımızı yürekten kutluyorum.” dedi.

İTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ da İnegöl’ün sadece Türkiye’nin değil dünya ticaretinin de önemli merkezlerinden biri olma yönünde hızla ilerlediğini anlatarak, şunları kaydetti:

“2023 yılında 1448 firma ile 1 milyar 482 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren İnegöl, 1 milyar 172 milyon dolar dış ticaret fazlası vererek ülkemiz için modern şehir olma geleneğini sürdürmüştür. Dış ticaret hacmimiz ise 1 milyar 792 milyon dolar seviyesine ulaşmıştır. Bu başarılarla dış ticaret fazlası rakamlarımıza göre Türkiye genelinde 8 sırada, ihracat rakamlarına göre ise 18. sırada yer almaktayız. Bu başarı şüphesiz ki şehrimizin sanayicileri ve ihracatçılarının azmi, kararlılığı ve yenilikçi. Yaklaşımlarının bir sonucudur.”

Programa İnegöl Kaymakamı Eren Arslan, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, bazı siyasi partilerin Bursa milletvekilleri ile iş insanları katıldı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir