İstanbul’un Fethinin 571. Yılında usta sanatçı Yücel Arzen’den anlamlı konser

Sanatçı ve bestekar Yücel Arzen, Nevbet türündeki “Nevbeti Uyandırmak Fetihname Konseri” düzenleyecek.

Konser, 29 Mayıs Çarşamba günü İstanbul’un fethinin 571. Yılında Yedikule hisarında dinleyiciyle buluşacak.

Program hakkında konuşan usta sanatçı Yücel Arzen:

Kıvâmî tarafından 15. yy’da (muhtemel, 1490 yılında müellif tarafından II. Beyazid’e takdim edilmiştir.) kaleme alınan Fetihnâme-i Sultan Mehmed adlı eser, referans, konu, başlık ve odak noktası olarak tespit edilmiş ve bu terkibin ana aksını oluşmaktadır.

Bilindiği üzere Fetihnâmeler; İslâm ve Türk – İslâm devletlerinde fethedilen beldeleri, kazanılan zaferleri haber veren, anlatan, öven, eserlerin tümüne verilen isimdir.

Ve fakat bizim fetih kavramından anladığımız ve eserde yüklediğimiz biricik karşılık;

Fetih’in kabul ettirmek değil, kabul olunmaktır… olduğudur!

Dolayısıyla fetih, aslında yekpare ne güçlünün – baskının (dominant) ne de zayıf – çekinik (resessif) olanın değil, her ikisinin ortak etkinliğinin adıdır. Bu bağlamda fetih, savaşın değil barışın adıdır!

Eseri müzikal bir terkib olarak adlandırmak “besteci” kavramının, kendi ontolojimiz içerisinde şekillendirdiğimiz ve adına korkusuzca “müzik” dediğimiz ses inşasına gönderme yapmayı arzu eder.

Bildiğiniz gibi best = Farsça bağ, bağlayan… dolayısıyla bütün sesleri aslı faile bağlama gayreti gösteren… olarak tanımlanır.

Fetihname’yi Batı Müziği’nin kalıpları içerisindeki form algısıyla değil, İslam Medeniyeti ses inşasının formları içerisinde değerlendirmek gerekti. “Batı”, modernizmin olanakları ile

(o imkânların pragmatik ve tecimsel nedenler olduğu artık çok aşikar…) son 50 – 60 yıldır adına enstelasyon diyedursun biz bugün yaptığımız terkibe korkusuzca “nevbet” diyeceğiz!

Çünkü Türk Müziği yaşıyor! Nevbeti (yeniden) Uyandırmak bu yüzden önemliydi! İstanbul’un eşsiz tarihi mekanlarından biri olan Yedikule Hisarı’nda bu anlamlı organizasyonu düzenleyen Fatih Belediyesi’ne ve Belediye Başkanımız M. Ergün Turan’a teşekkür ediyorum.

İstanbul’un Fethinin 571. Yılı münasebetiyle “Yeniden Uyanmak” için Fatih Belediyesi tarafından düzenlenen Fetihname konserinde buluşmak üzere 29 Mayıs Çarşamba günü Saat 20:30 ‘da Yedikule Hisarına tüm dinleyicilerimizi davet ediyor, ve sahne ekibimizi taktim ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir